Çocuk ve Ergen Sorunları

Akran Zorbalığı

Günümüzde okullarda sık karşılaşılan problemlerden birisi olan “akran zorbalığı” bir çeşit saldırganlık türüdür. Hem zorbalık yapan çocuğa, hem de zorbalık görene ciddi anlamda zarar veren bir durumdur.

Çocuklarda Kekemelik

Toplumsal bir varlık olan insanın en önemli iletişim aracı dildir. İnsanların çevresiyle etkileşim halinde bulunabilmesi için dil ile kurduğu iletişim önemlidir. Duyguları ve düşünceleri paylaşmanın en doğal yöntemi ise konuşmaktır. Kekemelik ise konuşmanın akışında ve ritminde bozulmaların bulunduğu bir problemdir.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi çocuğun gelişim basamakları arasında önemli bir yere sahiptir. Çocuğun kişilik gelişimini etkilemektedir. Uyanıkken ya da uyku halinde idrar ve dışkı kontrolünü sağlayabilmesi, yardım ve hatırlatma olmadan tuvaletinin geldiğini fark edebilmesi ve bu ihtiyacını giderebilmesini içeren davranışların bütünü tuvalet eğitimini oluşturur.

Çocuklarda Motivasyon

Bu yazımızda çocuğun motivasyonu nasıl arttırılır, çocuklarda ders çalışma motivasyonu nasıl arttırılır, bir öğrenci nasıl motive edilir, öğrencilerin içsel motivasyonu nasıl beslenir gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Sosyal Fobi Nedir

Günümüzde sık rastlanılan psikolojik rahatsızlıklardan biri de sosyal fobidir. Sosyal fobi yetişkinlerde ve ergenlerde karşımıza çıkabilmektedir. Bu yazımızda sosyal fobi nedir? sorusuna yanıt vereceğiz.

Hiperaktif Çocuklar

Her hareketli çocuk hiperaktif değildir. Antalya Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi olarak, son sözü en başta söyledik. Çocuk psikiyatrisi ve çocuk psikolojisinde en çok merak edilen konuyu şimdi genişçe ele alalım.