Cinsel Terapiler

Cinsel terapiler; cinsel sorunları çözmek amacıyla yetkin psikiyatrist ve terapistler tarafından problemi olan birey veya çiftlere uygulanan kognitif- davranışçı terapilerdir.

Cinsel istek azalması, vaJinismus, erken boşalma, sertleşme bozukluğu, orgazm bozuklukları cinsel terapilerle tedavi edilmektedir.

VAJİNİSMUS

Vajinismus cinsel terapiye en olumlu ve hızlı yanıt veren cinsel işlev bozukluğudur.

Günümüzde vajinismusun en geçerli , bilimselliği ve başarısı kanıtlanmış etkili tedavi yolu cinsel terapidir.

Tedavide ilk aşamada cinsel eğitim verilir. Burada prensip cinsel organlar ve cinsel fizyolojiyle ilgili doğru bilgilerin aktarılması ve yanlış inanışların düzeltilmesidir.

Sonraki aşamada tekrarlayıcı egzersizlerle cinsel ilişkiyi engelleyen kasılma korkusu nötralize edilir.

Çift terapisi dışında bazı zor vakalara ayrıca bireysel terapiler bazen de grup terapilerinin uygulanması gerekebilir.

Sıcak su banyoları, jel kullanımı, alkol alımı, sedatif ilaç kullanımı, lokal anestezik uygulamaları, uykuda ilişkiye girmek, genel anestezi verilerek muayenehanede ilişkiye girmek, vajinaya botoks uygulanması, kızlık zarına yapılan cerrahi müdahaleler sıklıkla rastlanan yanlış ve etik olmayan tedavi yöntemleridir.

Vajinismus tedavisinde temel amaç; sadece penisin vajinaya girişini sağlamak değil, kadında kasılma, acı, korku, kaçınma gibi olumsuz duyguların yok edilmesiyle kadın ve erkeğin karşılıklı haz alabildiği bir birliktelik yaşamalarıdır.

ERKEN BOŞALMA

Her 3-4 erkekten birinde görülebilen, en sık rastlanan erkek cinsel işlev bozukluğudur.

Bilinçdışındaki temel faktör kaygı duygusudur.

Cinsel deneyim eksikliği, birleşme odaklı cinsellik, cinselliğin ileri yaşlarda başlaması, ilk deneyimlerin paralı ya da güvenilir olmayan ortamlarda yaşanması görülme sıklığını arttırmaktadır.

Birleşme süresinin bir dakikanın altında olduğu veya ön sevişme veya dühul sırasında boşalmanın gerçekleştiği olgular en ağır vakalardır.

Günümüzde en geçerli, kesin tedavi yöntemi cinsel terapidir.

Cinsel mitlerin düzeltildiği, sadece birleşmeye odaklı değil, cinselliğin bütününden haz almayı hedefleyen kaliteli ön sevişme ve cinsel iletişimin öğretildiği bir eğitim ve partner ile karşılıklı dur- başlat gibi tekniklerin uygulandığı, erkeğe boşalma denetimi kazandıran bir terapi tedavinin ana unsurudur.

Erken boşalma ruhsatlı spesifik bir ilaç bulunmamaktadır. Ancak bazı psikiyatrik ilaçların boşalmayı geciktirme yan etkisi farmakoterapötik olarak kullanılabilmektedir.

Piyasada sık görülen ve sıklıkla kullanılan içeriği bilinmeyen bitkisel haplar ve geciktirici sprey ve jeller bilimsel olarak önerilmemektedir.

SERTLEŞME BOZUKLUĞU

Erken boşalma sorunundan daha seyrek görülmekle beraber tedaviye başvurma oranında ilk sıradadır.

İlaç, alkol, madde kullanımı, spinal tümörler, beyin tümörleri, parkinson, multipl skleroz gibi nörolojik hastalıklar, diyabet, hipertansiyon gibi kalp damar hastalıklarına bağlı gelişen sertleşme bozukluğu organik kaynaklıdır.

Psikiyatriyi ilgilendiren sertleşme bozuklukları:

cinsel mitler, travmatik cinsel deneyimler, cinsel eğitimsizlik, baskıcı aile ortamı, ensest gibi gelişimsel,

çiftler arasındaki iletişimsizlik, evlilik dışı ilişki, partnerin cinsel isteksizliği gibi etkileşimsel ,

günlük hayattaki ekonomik ve yaşam zorlukları, yaşlanma ve genel sağlıkla ilgili kaygılar gibi psikojen ,

ya da depresyon, performans anksiyetesi, yaygın anksiyete bozuklukları gibi psikiyatrik nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.

Sertleşme sorununun nedeni bedensel veya psikiyatrik bir hastalık ise öncelikle o patolojik problem tedavi edilmelidir.

Eşler arasında iletişim ve ilişki sorunları varsa evlilik terapileri, psikojenik nedenler söz konusuysa bireysel veya partneriyle birlikte cinsel terapiler çözüm yolunda temel yaklaşımlardır.

CİNSEL İSTEK AZALMASI VE ORGAZM BOZUKLUĞU

Temelde bireylerin duygusal, ailesel , sosyal ilişkilerindeki iletişimsizlik ve huzursuzluktan kaynaklanıyorsa cinsel terapiden önce çift terapisi uygulanması daha doğru olur.

Cinsel terapinin ana hedefleri;

  1. Cinsellikle ilgili doğruları eğitimle vererek yanlış, eksik ve abartılı cinsel mitleri düzeltmek,
  2. Çiftler arasındaki ilişkileri olgunlaştırıp geliştirmek,
  3. Cinsel çatışmalardan doğan gerginlik ve kaygıları azaltmaktır.

*Cinsel terapilerde davranışçı ve bilişsel psikoterapiler, çift terapisi ve evlilik terapileri vakaya bağlı olmak üzere birlikte veya ayrı ayrı kullanılmaktadır.

*Uygun vakalarda hipnoterapi tedaviyi hızlandırır ve kolaylaştırır.

*Tedavide hastanın cinsel sorunu olduğunu tam olarak kabul etmesi, bir an önce tedavi için baş vurması ve terapistine duyduğu güven başarının altın anahtarı