Panik Atak Neden Oluyor? Nasıl İyileşir?

Yanlış anlamak, yanlış yorumlamak hayatta yaşadığımız bir çok sıkıntı ve çözümsüzlüklerimizin ana nedenidir. En başta kendimizi anlamak. Anlayabilmekse hiç kolay bir etkinlik değil.

Yalnızca diğer insanları değil.Öncelikle kendimizi. İsteklerimizi, evetlerimizi, hayırlarımızı.Bedenimizin tepkilerini.

Panik atak. Evet, nedir panik atak?Bir anda, bazen basit bir sebepten, bazen açlık, yorgunluktan, bazen üzüldüğümüz, sevindiğimiz ya da heyecanlandığımızdan oluşan terleme, çarpıntı, nefes darlığı, baş dönmesi gibi vücudumuzun tamamen zararsız tepkilerini yanlış anlamak, değerlendirmek, '' sanki ölüyorum, çıldırıyorum, felç oluyorum’’ şeklinde yorumlamakla başlayan bir hikayede! Bir kısır döngü başlar.Korkmaktan kaynaklanan doğal tepkinin yanlış anlaşılması ile korkmaya devam etme. Ne zaman olacak diye beklemekten oluşan belirtilerin hep yanlış anlaşılmasıyla çığ gibi büyüyen kısır döngüye doğru sürüklenme olur.

İlk defa panik atak yaşadıysanız genellikle nefes alamıyorum, ölüyorum, çıldırıyorum hissiyle hiç beklemediğiniz bir anda acillere ambülansla kaldırılırken bulabilirsiniz kendinizi.Yapılan tahlillerde fiziksel bir sorun çıkmadığında anlam veremez, belirsizlikten kurtulmak, ''sorun neyse çıksa da tedavisine baksak’’ umuduyla doktor doktor dolaşır, psikolojik tedavi desteğinin uygun olacağı söylendiğinde bir çeşit aşağılanma duygusu, hayal kırıklığı, kızgınlık, gücenme yaşayabilirsiniz. Kendinize hiç de yakıştıramazsınız. Bir sorununuz yoktu, bu dehşet, sinir bozucu kriz bir anda kendiliğinden ortaya çıktı. İçten içe kişilik zayıflığı, iradesizliği gibi yanlış anlama ve yorumlamaya devam ettiğinizde çaresizlik hisseder. Psikiyatri doktoru deli doktorudur yargısı ile yine yanlış anlama ve yorumlama döngüsü devam ederken, '' ben deli değilim, delilerin tedavi edildiği yerde benim işim ne?’’ diye düşünebilirsiniz. Bu düşünce iyileşmenizin önündeki kocaman bir engel olabilir ve yanlış yorumlama başınıza epeyce sorunlar açmaya başlamıştır böylece.Panik atağın kıskacında kıvranır durursunuz.

Panik atak tedaviniz başlamadan önce bir çok mucizevi çözüm önerisinin peşinde uğraşmış, zaman yitirmiş olabilirsiniz. Bazen de siz gitmişsinizdir bir tedaviye. Ancak çok kalabalık bir poliklinikte doktorunuzla 5-10 dakikanız ya olmuş ya da olmamıştır. Kısacık zaman dilimindeki görüşme, ama konuşamama, ele tutuşturulmuş bir reçeteyle, kendinizi savsaklanmış, yardımsız, çaresiz hissetmiş, zaten ilaçları delileri uyuşturan uyuşturucular olarak yanlış algılamaktayken, güçlükle geldiğiniz bu yer tedaviye, doktora olan inancınızı da alıp götürmüştür.

Panik atak ve panik bozuklukla yaşaya yaşaya yıllarca maddi, manevi yıpratıcı bir süreçte yaşam kaliteniz iyice bozulmuş, kaçınmalar ve korkularla dolu kabus gibi bir dünyanın içinde kalmış, umutsuzluk ve umut arayışı arasında geçen zaman dilimine dönmüş olabilir hayatınız.Ve siz de böylesine bir hastalık başınıza geldiği için hayata… Zayıflık olarak gördüğünüz için kendinize.. Kalabalık polikliniklerde yardım edemeyen doktorlara, sisteme, acillere, kızgın ve küskün olabilirsiniz.. İşte böylesine zor bir durumdayken hatırlayın hayatı. Hatırlayın! Bıkmak, kızmak, küsmek! Bunların hiçbiri geri getirmeyecek sizin olan bu hayatı, sağlığınızı.

Panik bozukluğu ve panik atak dünyanın her yerinde çok iyi bilinen ve tedavisi olan bir hastalıktır. Panik atak tedavide çok yüzgüldürücü sonuçlar veren, iyi sonuç alınan bir hastalık grubudur. Çaresiz değilsiniz. Öncelikle bu hastalığın hastalık olduğunu ve doğru ve iyi bir tedaviye ihtiyacınız olduğunu bilmek, kabul etmek. Hep söylendiği gibi, çare; ''Siz''siniz . İyi iletişim kurduğunuz uzmanınız ile tedaviye başlamak ve devam etmek. Panik atak tedavisinde doğru tedavi psikoterapiyle birlikte size uygun ilaç tedavisi ile olacaktır. Mucizevi çözüm önerileri yerine bilimin ve aklın yolundan tedaviye devam ettiğinizde çözüm sizin içinizdedir. Kaynağınız sizde, bizler size ışık tutanız.

Panik atak ve panik bozukluğu tedavisinde çok kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Huzurlu günler dileklerimle.

Psikiyatri Antalya, Antalya Psikiyatri Merkezi, Psikiyatri Uzmanı Filiz Uluhan.

Lara, Muratpaşa, Antalya.