Tatil Psikolojisi

BEDEN SAĞLIĞINIZ İÇİN RUHUNUZU DA DİNLENDİRİN..

Sağlıklı yaşam, aslında doğaya, evrenin kurallarına uyumlu yaşam demek..

Yani yaşanılan ‘’an’’larda kendini gerçekleştirmek denilen, kalıplardan özgürleşmiş halde sevebilmek ve severek çalışmak. Bir takım mecburiyetlerin kuşatmasından kurtulmuş olarak ‘’mola’’lar verebilmek.. Yaratıcılığını yaşayabilmek.. Çalışırken de mutlu, doyumlu ve dinlenmiş olabilmek, deşarj olabilmek, sevilmek, sevmek, güçlü ve güvende , huzurla çalışmak ve kendinle, yaptıklarınla onurlanmak, yaşamdan keyif almak.. O mola ‘ an’larında yaratıcılığını ortaya çıkarabilmek için, çalışma sırasında sıklıkla kullanılan alanların dışındaki kaynaklarını harekete geçirmek gerekli.

Ancak evrene uyumlu yaşamdan giderek uzaklaşılan kent yaşamında, en uyumlu yaşam ortamına ve gayretine sahip olan birey bile kolaylıkla, farkında bile olmadan, ister istemez uyumsuz ve sağlıksız yaşam koşullarının içinde bulabiliyor kendini.. Bu durumlarda yaşam içinde doğallıkla verilmesi gereken ‘’ara’’lar, ‘’mola’’lar verilemediğinde, tatil denilen ‘’mola’’lara ihtiyaç kaçınılmaz. Çünkü derin kaynaklardan beslenebilmek, esneklik, güç, yaratıcılık ortaya çıkabilmesi için zaman zaman kontrollü çocuklaşma denilen ‘’ara’’ lar gerekli.

Çalışırken yaşamın içinde kullanabiliyorsak bu ‘’an’’ları en güzeli.. Olamıyor, biriktiriyorsak ‘tatil’ denilen zaman aralıklarında yapmak da iyi… O ana kadar, çalışırken, en az kullanılan yönlerin açığa çıkarılması kaynakları daha zengin kullanabilme imkanı sağlayacaktır.

Tatil, ruh sağlığının düzenlenmesi ve sürdürülmesini sağlayan bir destekleyici psikoterapi gibidir. Hatta işlevini yerine getirmesine izin verirseniz, davranış ve düşüncelerin değişmesi ve esneklik kazanmasını sağlayarak davranışçı ve bilişsel psikoterapinin etkisini sağlar. Böylece bedensel sağlığınızı da olumlu yönde etkiler.

Dayatmacı, kalıp düşüncelerin pek çok yolla empoze ettiği mükemmel tatil söylencesini, beklentisini, şeklini, ‘’mükemmel tatil’’i fırlatın, atın..

Sizin ihtiyacınız deniz, kum, güneşse, ihtiyacınız buysa vurun kendinizi sahillere..

Eğlenceyse, nasıl istiyorsanız öyle, eğlenin doyasıya, sorunlara, kusurlara takılmayın, hoş görün..

Yeni, farklı bir şeyler öğrenmekse ihtiyacınız,..

Yeni, yerler görmek, keşfetmek yada tarihi incelemeler yapmaksa ..

Derin, felsefi düşüncelere dalıp, düşüncelerinizle meşgul olmaksa, neye ihtiyacınız varsa onu yapın..

Hiçbir şey yapmadan dinlenmekse istek ve ihtiyacınız onu yapın, kim ne derse desin..

Sevdiklerinizle görüşmeye zaman ayırmak,

çalışırken rahatça yaşama fırsatı bulamadığınız mahalleniz, kentiniz, bölgenizin güzelliklerini yaşamak isterseniz öyle yapın..

Evinizde oturmaya, birtakım bitmemiş işleri bitirmeye ihtiyacınız varsa onu yapın..

Tüm zorunluluklardan sıyrılarak özgür, istediğiniz ve ihtiyacınız olan şeyleri yapın..

Bulunduğunuz mekandan biraz olsun uzaklaşmak, hep yaptıklarınızdan biraz uzaklaşmak , yaşanmakta olan olaylara biraz uzaktan bakmaya yardımcı olur. Böylece olaylarla ilgili görüşlerinizi, daha gerçekçi, uzlaşmacı ve çözüm sunan bakışa doğru yönlendirebilirsiniz.

Oysa tanımlanan, çizilen, verilen bir kalıbı gerçekleştirmek, ya da gerçekleştirmeye çalışma çabaları şeklinde bir tatil düzenlemesi, daha başlangıçta yaşam enerjisini değil, yıkıcı, enerji yiyen, saldırgan dürtülerini harekete geçirmekten başka bir işe yaramayacaktır.. Başlangıçta veya içinde güzel, harika geldiği halde bitince yetmedi diyorsak, yine o tatil amacını yerine getirememiştir..

Tatile çıkmadan, tatilde ve sonrasında mükemmellik beklentilerinin esiri olmayın..

Zihninizi, bakış açılarınızı yeniden gözden geçirin, düzenleyin.. ,

Tatilden beklenen, ruh sağlığınızın dengelenmesi ve sağlıklı yaşam sürdürebilmek için farklı bakış açıları ve farklı zenginlikleri harekete geçirmek, yenilenme, canlanma ile enerjik, dinçleşmiş halde yaşam enerjisinin yeniden ve güçlüce harekete geçirilmesidir.

Biz, psikiyatristler deriz ki; yaşamak için nefes almak gibi, ruh sağlığı için de mola’lar verin, yani tatiller yapın.. Stresten, kaygılardan, günlük yaşam telaşından uzaklaşarak ruhunuzu dinlendirin..

Dinlendiren, gevşeten ve canlandıran, güzel bir tatille, ruh sağlığınızı koruyun...

Ruh sağlığınız bedensel sağlığınızın sigortasıdır.