Hipnoz ve Otohipnozla

Hipnoz ve otohipnoz psikiyatri ve psikolojide bize yardımcı, tedavi süresini kısaltıcı yöntemlerdendir. Hipnoz ve hipnoterapi ile; Sınav Kaygını Azalt, Başarmanın Tadını Çıkar. Güven duygusunu artırmak, güvenle rahatça çalışmak için,

Motivasyon sağlamak, motivasyonu yükseltmek için,

ve sonunda başarmak, başarmanın sevincini yaşamak için; Hipnoz ve otohipnoz!

Başarıyı yaklaştırırken, süreç eğlenceli hale gelir, eğlenceli ve güvenli.

Kendi gerçek isteğimiz doğrultusunda yaşamı yönetmenin, yönlendirmenin en güçlü yardımcılarından biri.

Başlangıçta, süreç ve sonuçta yanımızdaki güzel bir alet.

Hipnoz ve otohipnoz başarıyı nasıl sağlıyor ?

Hipnoz ve otohipnoz kullanmayanlar daha az mı başarılı?

Hipnoz ve otohipnoz bir aletse, neden gerekir? Herkes için gerekli mi?

Hipnoz ve otohipnoz sınavlarda neden daha fazla gündeme geliyor?

İnsan bedenini bir hedefe gitmek üzere yola çıkan bir uçak gibi düşünürsek, uçuş pilotunu ruh olarak düşünebiliz. ''Gözleyen ben'' , neler yapmakta olduğumuzu takip ederek düzenleme, uçuş kontrol kulesini de denetleme sorumluluğuna sahip ana firma düşünebiliriz. Uçak hedefe giderken bulutların içinden geçmek ya da zorlu hava koşulları gibi durumlarda, sarsılmanın ötesinde, rotadan çıkıyorsa bir sorun var demektir.

Öyleyse sorun nedir? Başlangıçta hedef neresi idi? Kaptan pilot ve ekip hedefteki uçuş için yeterince istekli mi, hazır mı?, Uçağın tüm kontrolleri yapılmış mı? Yerle bağlantıda, kontrol kulesi dikkatli mi? Kontrol kulesini kontrol eden firma, sorumluluklarının bilincinde mi? Firma üstlendiği sorumluluğun farkında değilse, nasıl farkettirmeli ve tüm basamakların sağlıklı işleyip, yürümesi teminat altına alınmalı? Tüm bu basamaklarda hipnoz ve otohipnoz ne anlama geliyor?

Hipnoz; uçuşlarında bir sorun olduğunu farkeden, fakat sorunu tespit etme güçlüğü yaşayan firmaya sorunu tespit etme fırsatı verir. Firma sorumluluklarının farkına varmaya başlayınca düğüm çözülmeye başlar. Yönetme bilgisi ile kaynaklarını harekete geçirmeye başlar ve ilk ana adım atılmış olur. Sonra otohipnozla kontrol kulesini, kaptan pilottan başlayarak uçuş ekibini kontrol etme ve motivasyon sağlama ve uçağı kontrol eden ve bakımını sağlayan ekibi de kontrol ve motive eden bir sistem sağlayarak, uçağın da hedefe sağlıkla gidebilmeye yetecek teknolojik donanım ve bakıma sahip olmasını garantileyebilmek üzere çalışır. Hipnozla firma bilinçli bir süreklilikle işlev görebilir hale geldikten sonra otohipnozla çalışmalara devam etmek güvenli ve başarılı sonucu getirir.

Sınavlara girmekte olan her çocuk ve genç normal veya yüksek zekaya ve kapasiteye sahiptir. Zekası normal sınırlarda olmayan çocuklara zaten özel eğitim okullarında eğitim verilmekte ve sınavlara girmemektedir. Normal ve üzerinde zekaya sahip çocuk ne istediğini biliyor ve ona yönelik çalışıyorsa performansını ortaya koymasında herhangi bir sorunla karşılaşmayacaktır. Oysa sınav kaygısı yaşamakta olan çocuk ve gençler normal yada yüksek zekaya sahip olduğu halde, kapasitesiyle ilgili kendini yeterince güvende hissetmemektedir. Korkular ve güvensizliklerden uzaklaşarak İsteme ve başarma sorumluluğunu farketmesi ve kendine güvenle çalışmaya odaklanabilmesi, çalıştığını, bildiğini performansına aktarabilmesi hipnozla sağlanır. 'Başarmayı istiyorum' dediği halde gerçekte bazen güvensizlik, suçluluk duyguları yüzünden, bazen başka bir sebeple aslında o kadar da istemediği ve kendini engellediği farkedilir ve hipnozla gerçekten istemekle ilgili önündeki engelleri kaldırılır.

'Ne istediğimden emin değilim. İyi bir şeyler istiyorum.'

'Başka sorunlarım var, aklım hep meşgul, konsantrasyon sağlayamıyorum.'

'Çok istiyorum ama gücüm yok, dikkatimi toplayamıyorum, yorgun oluyorum, çalışamıyorum, çok geride kaldım.'

'Çok istiyorum ama sınav yaklaşana kadar başka şeylerle uğraşıyorum, sonra yetiştiremiyorum ve panikliyorum'

'Çok çalışıyorum, başarılıyım ama sınavlarda donup kalıyorum, odaklanamıyorum, okuduğumu yanlış anlıyorum ya da anlayamıyorum.'

'Çok çalışıyorum, bildiğim sorulara bile yanlış cevap veriyorum.'

'Başaramazsam rezil olurum.'

Cümleleri çocuğun ve gencin farkında olmadan kendine pek çok engel üretmiş olduğunu ortaya koyuyor.

Hipnoz ve otohipnoz istekleri netleştirmek ve kendini yeniden yönlendirmeyi sağlar. Farkında olmadan istek dışı başarısızlığa götüren hatalı telkinleri değiştirebilme imkanı sağlar.

Ne istediğini bilmemenin altındaki duyguyu araştırınca sıklıkla aslında iyi şeyleri haketmiyorum, yeterince iyi değilim, kapasitem yeterli değil gibi olumsuz inanışlarla karşılaşırız.. İstemeyi ve istek için çaba göstermeyi engelleyen inançlardır bunlar. Çaba gösterdiğinde de yine bilinçdışını olumsuz inançlar etkilemektedir. Bu yüzden kendini sabote ediyor, sınav sırasında konsantrasyonda bozulma, donma, panik ortaya çıkıyor. Doğru olmayan hatalı inanışlar suçluluk duygusu ve kendini cezalandırma, güvensizlik ve hakettiğine inanmamak farkında olmadan esir etmiştir.

Hipnoz firmayı uyandırmak, sorumluluklarını almaya cesaretlendirmek gibidir. Sorumluluklarını almayan bir esir gibi yaşamaya mecburdur. Hipnoz yanlış inançların esaretinden kurtarır. Yani firma artık özgün, kimlik sahibi, özgürdür. Çalışmayı, başarmayı severek, doğallıkla yapabilmekte, kendini özgür seçimleriyle istediği alanlara yönlendirebilmektedir. Otohipnozla kendini yönlendirdiği alanlarda daha fazla motivasyon ve başarı kazanır. Motivasyonu artırır, güçlendirir ve öğrenmeyi kolaylaştırır.

Doğru telkinlerle, kendini kendi istediği yöne güçlü bir biçimde yönlendirir. Farkında olunmayan güvensizlikler, utançlar, korkular ve suçlulukların esaretinde değil, farkındalıkla özgür harekete geçmeyi sağlar.. Bazı kişiler yaradılış özellikleri, örnek aldığı özellikler nedeniyle, kendiliğinden, farkında olmadığında bile iyi şeyleri hakettiğinin ve yapabileceğinin farkındadır. Kendine farkında olmadan zaten olumlu telkinler vermektedir. Hatalı değil, doğru inanç kalıpları geliştirmiştir.

Böylesi kişiler zaten telkin ve kendini yönlendirme gücünü kendi lehine kullanmaktadır. Onlar zaten farkında olabilirler ve otohipnozu da zaten farkında bile olmadan kullanmaktadırlar, kendiliğinden. Sınavlar başarı konusunu ölçülebilir notlar üzerinden gündeme taşır . Başarı sevilebilirlik, saygınlık ya da değerlilikle ilgili bir veri değildir. Ancak kendimiz için neler yapmakta olduğumuzu gösterir. Sorunlarla yüzleşme zamanı ve fırsatı gibidirler.

Kaygımız yok ve rahatlıkla istediğimiz alanda istediğimiz başarıyı gösteriyor, biraz daha az ilgi duyduğumuz alanlarda daha az olabilen başarı düzeyini kabul edebiliyorsak sorun yoktur. Ama aşırı kaygıları olan kişi hipnoz ve otohipnozdan faydalanarak kendini hatalı inanç ve bilgi işlemelerin esaretinden eğlenceli ve güvenli bir yolla kurtulabilir.

O halde başarmak, başarmanın sevincini yaşamak için.

Hipnoz ve Otohipnozla Sınav Kaygını Azalt, Başarmanın Tadını Çıkar.

Psikiyatri Uzmanı ve Psikoterapist Filiz Uluhan, Antalya Psikiyatri, Antalya Psikoterapi Merkezi.