İyi Baba Olmak, Etkili Babalık İşlevi

İyi baba olmanın yolu, etkili babalık işlevini yerine getirmekten geçiyor. Genetik babalar kadar baba işlevini yerine getiren sosyal babalar da iyi baba olabilir.

Baba kaybı yaşayan çocuklarda, amca, dayı, büyükbaba, üvey baba, öğretmen, takım koçu, bazen bir film kahramanı bile baba yerine işlev görerek, baba kaybından oluşan zararın azaltılmasına yardımcı olabilir. Baba yerine geçebilecek iyi modellerin varlığı çocuğu olumlu etkileyecektir. Baba yalnız biyolojik açıdan mı gerekli? Hayır.. Gerçekte baba dediğimizde, babalık işlevinden söz ediyoruz. Bu anlamda baba; sevgi, ilgi, bilgi ve sabırla çalışan, emek verendir. İyi bir baba olmak için sevgi çok gerekli, ama yeterli değildir. Tüm anneler, babalar çocuklarını severler. Bu sevgi, yeterli bilgi, ilgi, sabır ve çalışma ile desteklendiğinde, etkili ve iyi babalık ortaya çıkar..

Çocuğunuzla yakın ilişkiler, bugün ve gelecekte kişiliğinizin zenginleşmesine, yakın ilişkileri güvenle yaşayabilmenize yardımcı olur. İyi babalığın getirdiği güzel duygularla dolu zamanlar yaşanır. Kendinizi ve yaşamı sevmeyi ve kabul etmeyi öğrenirsiniz. Yaşam daha anlamlı hale gelir. Daha toleranslı ve hoşgörülü olma becerinizi geliştirir. Sorun çözme becerilerinizin artmasına, diğer insanlarla ilişkilerinizi düzenlemenize de yardımcı olur. Çocuğunuzla ne kadar erken yakın ilişkiler kurar ve onu tanımaya başlarsanız, o kadar kazançlı olursunuz.

İyi babalığı kolaylaştıracak bazı öneriler:

Zihinsel ve duygusal gelişimi için uyaran açısından yeterince zengin bir ortam oluşturun.

Çocuğunuzla vakit geçirmek için, kahvaltı saatleri ve akşam yemekleri iyi zaman dilimleridir, kullanın.

Yemek sırasında öyküler anlatın, dinleyin.

O gün ne zaman yapacağınızı not ettiğiniz defterinize çocuğunuz için de zaman ayırın.Karşılıklı bir ilişkinin gelişmesi içinzaman ayırmak gerektiğini unutmayın.

Onları sıklıkla düşündüğünüzü bilmeye ihtiyaçları vardır.

Gün içinde arayarak, onları düşündüğünüzü anlamalarına yardımcı olun.

Ona odaklanarak dinleyin.

Gününüzün nasıl geçtiğini anlatabilir ve onu kendisinin gününü anlatmak için cesaretlendirebilirsiniz.

Çeşitli kutlamalar için fırsatlar yaratın.

Birlikte oyun oynayın, kitap okuyun, sinema, tiyatro izleyin ve birlikte yorumlar yapın.

Akşamları eğlenceli şeyler yapın.

Zaman zaman ev dışındaki ortamlarınız ve iş yerinize götürerek yaşamın çeşitli yönlerini gözlemlemesine olanak sağlayın.

Çevreyi keşfetmelerine yardımcı olun.

Tatillerde kamp, yürüyüş gibi bazı etkinliklerde birlikte olun, yapabildiği şeyler denemesine izin verin. Birlikte yaptığınız çalışmalarla paylaşım yapın.