Yeni Yıl Yeni Bir Başlangıçtır

Yeni yılda umudumuz ve incinmişliklerimiz yüreğimizde, yolumuz nereye?Olasılıklar, seçimlerimizle nasıl şekillenecek?…Olasılıklar, farklı yerlere, büklüm büklüm yollar açıyor. Bireysel seçimleri nasıl yaptığımız ve neyi seçtiğimiz çok önemli. Seçim kaçınılmaz.. Farkında ya da değil, her an her yerde seçim yapmaya devam ediyoruz..Seçim yapmadığımızı sandığımız anlarda bile seçim yapmaktayız.

Yeni yıl, çoğu zaman umuttan kaynaklanan tatlı bir heyecan ve neşeyle karşılanır .Bazen de eski de olsa bilinen yaşanmış olanın güvenliğinden, belirsizliğe kanat açmanın endişeli, huzursuz heyecanı..

Her yıl olduğu gibi, bu yıl da heyecanla geldi ve kapımızı çaldı.. Kapıyı açma zamanı geldiğinde incinmişlikler, umutlar.. Bir yanımız umut dolu.. Bir yanımız kırık, incinmiş. Ne yapacağız şimdi?..

Hırslarımız; umutlarımız ve incinmişliklerimizle yaşama doğru harekete itecek bizi. Dinlenmeye geçebilecek, yaşamın sevincini, keyfini yaşayabilecek miyiz? Daha zor devinimlere doğru mu ilerleyeceğiz?

Paulo Coelho şöyle diyor; Savaşçı insanların şöyle söylediğini duymuştur. ’’Yürüdüğüm yolun doğru yol olduğunu nasıl bilebilirim?’’ Ve pek çok insanın bu soruya yanıt bulamadığı için arayışından vazgeçtiğine tanık olmuştur.

Savaşçı tereddüt etmez; şu sözün peşinden gider:

‘Onları verdikleri meyvelerden tanıyacaksın’

Biz de, her an meyvelerinden, seçimlerimizi, yürüdüğümüz yolun hangi yol olduğunu tanıyabiliriz. Bilinçli seçimlerse seçimlerimiz, hayatımızın tadı güzeldir, hoştur..Herhangi bir sebeple farkında olmadığımız anlarda hayatın tadında bozulmalar başlar..

Geçtiğimiz yılın meyveleri sizin için, sevdikleriniz için nasıldı? Kendiniz, diğer insanlar ve yaşamın değerine saygı, ilgi ve emeğiniz, sevginiz… Hayatınızın anlamı, değeri.. Hedeflerinize ne derece yaklaştınız yada uzaklaştınız?Siz ne kadar yaklaştınızsa, bilin ki sevdiklerinizin de yaklaşma ihtimali artmıştır..

Evet, şimdi yeni bir yıl, yeni seçimlere gebe geldi, kapımızda.. Geçtiğimiz yıl siz ve sevdikleriniz hangi meyvelerden yediniz? Olgun mu, ham ve buruk muydu? Tatlı mı, ekşi mi, acı mı? Aynı yoldaki aynı meyveyi mi tercih edeceksiniz? Daha olgun bir tadı mı?Bu yıl sizin seçiminiz hangisi? Her bireysel seçim, diğerlerinin seçimine de örnek ve rehberdir.. Yeni olanın belirsizliğinden korktuğun halde cesur seçimler, farklı yolların farkına varmak ve çalışmak olgun tada ulaştırabilir. . Ve yerken, o yerlerde, o zamanlarda, dinlenmenin, yaşamın tadını, keyfini çıkartabiliriz..

25.11.2012