Bakıcı Kadın Sendromu

İlgisiz çocuk sendromu olarak da isimlendirilen “bakıcı kadın sendromu” nda, psikiyatride otizm olarak belirttiğimiz kliniğe benzer bir davranış bozukluğu görülür.

Burada temel sebep, çocuk gelişiminin en hızlı olduğu ilk 4 yaşta, çocuk ile sosyal çevre arasında sözel ve duygusal iletişim eksikliğidir. Yeterli bilgi birikimine sahip olmayan ve çocuk bakıcılığını sadece iş olsun diye yapan, çocuğa gereken ilgiyi, sıcaklığı, duyguyu aktaramayan bakıcıların yanında büyüyen çocuklarda görülür ve çalışan annelerin en büyük zorluklarından biridir.

Bu çocuklar konuşmayı sevmezler, karşısındaki ile göz göze gelmekten kaçınırlar, hırçın ve içe dönüktürler. Bu durum sadece bakıcılarla görülmez. Çocuğu annesi büyütse bile, duygusal ve sözel iletişimde bir eksiklik varsa aynı durum kaçınılmazdır.

Psikiyatri kliniklerinde bu çocuklar televizyon, bilgisayar müptelası olarak karşımıza çıkar. Bunun nedenlerinde ayak altında dolaşmasın, yaramazlık yapmasın diye televizyon ve bilgisayar ile baş başa bırakma yatar. Ebeveynlerin de akşam evde televizyon, bilgisayar ve sosyal medya iletişimine geçerek çocuğun eline bir tablet PC vermeleri ya da bir çizgi film açarak sessizce izlemeye yönlendirmeleri aynı sonuçları doğuracaktır.

Bütün zamanlarını televizyon, bilgisayar başında geçiren çocukta konuşma gecikir, dil gelişimi geriliği ortaya çıkar. Sözel iletişimde zorlanan çocuk göz iletişimini keser, göz teması kurulmadığında duygusal gelişme bozulur ve çocuk içine kapanır.

Psikiyatrist olarak şunları önerebiliriz.

  1. Çocuğunuzla sık sık konuşun.
  2. Ne kadar yoğun olursanız olun onu mutlaka dinleyin.
  3. Duygusal ve sözel iletişim kurma becerinizi siz de geliştirin.
  4. Çocuğunuzun zihinsel gelişim sürecini izleyin, herhangi bir şüphe durumunda çocuk hekimine ve psikiyatri uzmanına başvurun.
  5. Bakıcınızın sevecen, ilgili ve çocuk gelişimi konusunda bilgili olmasına dikkat edin.
  6. İlk 4 yaşta çocuğunuzu televizyon ve bilgisayardan uzak tutun.
  7. Herhangi bir sorunda çocuğa duygusal baskı yapmayın, fiziksel şiddet uygulamayın.

Psikiyatri Antalya

Psikiyatri Uzmanı Filiz Uluhan