Cinsel Sorunlar

Cinsel Terapide Hipnozun Yeri

Biyopsikososyal bir süreç olan cinsellik ve cinsel yaşam, insan doğasının bir parçası olup, yeme içme, soluma, hayatta kalma kadar önemli bir olgudur. Sağlıklı bir cinsel yaşam kişinin mutluluğunda büyük pay sahibidir.

Erken Boşalmaya Eşlik Eden Ruhsal Sorunlar

Bazı ruhsal sorunlar erken boşalma sebebi olabilmekte ya da sıklıkla iki sorun birlikte bulunabilmektedir. Cinsel işlev bozukluğuna yol açan ya da eşlik eden psikolojik sorun tedavi edildiğinde erken boşalma gibi pek çok cinsel sorunun tedavisinde büyük bir adım atılmış olacaktır.

Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalma tedavisi kolay olduğu kadar zor ve uzun da olabilen bir süreçtir. Değişime yönelik girişimlere erkeğin göstereceği direnç tedavinin seyrini çizecektir. Bilinçdışı çatışmalar kişilik bozuklukları ve ilişki sorunları direnç oluşturan faktörlerdir.

Cinsellikte Doğrular ve Yanlış Bilinenler

1- Cinsel ilişkide penis boyu önemli değildir. Kadınların yalnızca %1’lik kısmı penis boyunun “çok önemli” olduğunu söylemiştir. Dünya nüfusu ortalama penis boyu 13 cm olarak kabul edilmekte, 9 cm ve altı küçük, 16 cm ve üstü büyük kabul edilmektedir. Vajina kanalın dış 3’te birlik kısmı, yani ilk 4 cm’i uyarılacak sinirlere sahiptir yani büyük veya küçük, her erkek kadınların uyarılmasını sağlayabilmektedir. Burada önemli olan nereyi uyaracağını ve nasıl davranacağını bilmektir.

Erkeklerde Erken Boşalma

Ülkemizde yaklaşık her 10 erkekten 6 ila 7’sini etkileyen erken boşalma bireysel değil ailesel bir sorundur. Bu kadar yüksek oranda görülen problemin tedavisi ise çoğu kez kısa süreli ve her zaman başarılıdır. Erken boşalmanın farklı birçok tanımı yapılmıştır.

Kadında Orgazm Olamama

Orgazm, sağlıklı ve doygun bir cinsel yaşamın ana parçalarından biridir. Ülkemizde kadınların orgazm sorunlarında cinsel isteklerinin azlığı ile yeterli süre ve uygun nitelikte uyarılmanın olmaması ana faktörler olarak rol oynamaktadır.