Çocuk ve Ergen Sorunları

Çocuklarda Banyo Yapma Korkusu

Çocuklarda banyo yapma korkusu bazen büyüyebilmekte, çocuk ve ebeveynler için ciddi bir sorun haline gelebilmektedir.

Çocuk Eğitiminde Ödül ve Ceza

Ebeveynler çocuklarını yetiştirirken ödül ve ceza konusunda sık sık belirsizlik yaşar. Aslında her iki yöntemin amacı “disiplini” sağlamaktır. Bu yazımızda çocuk eğitiminde ödül ve ceza sistemini, çocuğa disiplin verirken ödül ve cezanın nasıl olması gerektiğini anlatacağız.

Ergenlerde Evden ve Okuldan Kaçma

Evden ve okuldan kaçma ergenlerde sıklıkla karşılaştığımız riskli davranışlardandır. Antalya Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi olarak bu yazımızda evden ve okuldan kaçma davranışı olan ergenlere yaklaşım nasıl olmalı, nasıl davranılmalı, ergenler evden ve okuldan neden kaçar sorularına yanıt vereceğiz.

Akran Zorbalığı

Günümüzde okullarda sık karşılaşılan problemlerden birisi olan “akran zorbalığı” bir çeşit saldırganlık türüdür. Hem zorbalık yapan çocuğa, hem de zorbalık görene ciddi anlamda zarar veren bir durumdur.

Çocuklarda Kekemelik

Toplumsal bir varlık olan insanın en önemli iletişim aracı dildir. İnsanların çevresiyle etkileşim halinde bulunabilmesi için dil ile kurduğu iletişim önemlidir. Duyguları ve düşünceleri paylaşmanın en doğal yöntemi ise konuşmaktır. Kekemelik ise konuşmanın akışında ve ritminde bozulmaların bulunduğu bir problemdir.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi çocuğun gelişim basamakları arasında önemli bir yere sahiptir. Çocuğun kişilik gelişimini etkilemektedir. Uyanıkken ya da uyku halinde idrar ve dışkı kontrolünü sağlayabilmesi, yardım ve hatırlatma olmadan tuvaletinin geldiğini fark edebilmesi ve bu ihtiyacını giderebilmesini içeren davranışların bütünü tuvalet eğitimini oluşturur.