Yetişkin Psikolojik Sorunları

Anoreksiya Nervoza İle İlgili Bilmek İstedikleriniz

Anoreksiya nervoza, genelde iştahsızlık ve fazla kilo kaybı ile seyreden, en çok gençlerde ortaya çıkan, 35 yaştan sonra sıklığı çok azalan psikiyatrik bir bozukluktur.

Beden Dismorfik Bozukluğu

Beden dismorfik bozukluğu; kişinin fiziksel bir kusuru olsun ya da olmasın, bu kusura dair aşırı kaygı duyması ve bu kaygıyı giderebilmek için fiziksel görünümüyle aşırı uğraşmasıdır.

Depresif Nevroz, Depresyon

Bir duygulanım ve duygudurum bozukluğu olan depresyon ya da çökkünlük, herkeste rastlanan bir duygu, daha geniş anlamda bir duygudurumdur. Bu durum psikiyatride özgül bir hastalık veya bir sendrom olarak tanımlanmıştır.

Mizantropi

Mizantropi kavramı insanlardan nefret etmek, insanları sevmemek ve onlara güvenmemek anlamına gelen bir durumdur. Bu kelimenin kökeni Fransızcadır. Türkçede insanlardan nefret eden kimse anlamına gelmektedir.

Hubris Sendromu

Tanrısal ego olarak da bilinen bu hastalık kibir sendromu ya da güç zehirlenmesi olarak tanımlanmaktadır. Hubris terimi Yunan mitolojisinde kelime anlamı olarak “kibir veya aşırı gurur ” anlamına gelmektedir. Mitolojide bir kahramanın kendisini diğerlerinden daha üstün görmesi hatta tanrısal özelliklere sahip olduğunu düşünmesidir.

Ruhsal Hastalıklarda Belirti ve Bulgular

Ruhsal hastalık belirtileri, psikoloji bozukluğu belirtileri nelerdir gibi sorularla psikiyatrist olarak sıklıkla karşılaşmaktayız. Antalya Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi olarak bu yazımızda ruhsal hastalıklarda görülen duygulanım, duygu durum, konuşma özellikleri, düşünce yapısı ve içeriğiyle ilgili belirti ve bulgulardan söz edeceğiz.