Çocuk ve Ergen Sorunları

Çocukta Küfürlü ve Argo Konuşma

Çocuklar çoğu zaman anlamını bilmeden, dikkat çekmek ve öfkesini göstermek için küfür edebilmektedir. Çocukların küfürlü konuşmalarına doğrudan biz neden olmasak da onları bu tür konuşmaya cesaretlendirmiş olabiliriz veya küfür ettiklerinde onların arzuladığı tepkileri veriyor olabiliriz.

Ailenin Çocuk Üzerindeki Etkisi

Aile içindeki iletişim çocuğun kişilik gelişiminde önemli rol oynar. Sağlıklı bir aile içi iletişimde vücut dilinin büyük önemi vardır. Sevgi ve iletişim çocuk eğitiminin iki temel ayağıdır.

Çocukta Mastürbasyon

Mastürbasyon, genital bölgenin çoğunlukla el ile uyarılması davranışıdır. Mastürbasyon hangi yaşta olursa olsun anormal bir davranış olarak kabul edilmemektedir.

Çocukta Sınav Stresi

Başarı ve mevki sahibi olmak geleceğimiz hakkında az da olsa öngörüde bulunabilmek için maalesef ki bir sürü sınavlara tabi tutuluyoruz ve çocuklarımızı da bu sisteme kurban ediyoruz.

Çocukta Bilgisayar Bağımlılığı

Bilgisayar, internet, cep telefonu, televizyon gibi teknolojik araçlar bilinçli bir şekilde kullanıldıklarında bizlere hayatı kolaylaştıran araçlarken, aksi bir durumda bağımlılıktan söz etmek kaçınılmaz olacaktır.

Çocukta Cinsel Eğitim

Çocuğa verilecek iyi bir cinsel eğitim vücut bölümlerinin ve cinsel organlarının yapılarını, nasıl çalıştıklarını, ne işe yaradıklarını, cinselliğin ne anlama geldiğini, neyin normal olup neyin olmadığını, erkeklerin ve kızların farklılıklarını, bebeklerin nasıl yapıldığı gibi soruları çocuğun yaşına ve algılama düzeyine uygun bir şekilde vermeye yönelik bilgilendirmedir.