Aile Evlilik ve Çift Sorunları Sayfa 6

Duyarsızlık - İlgisizlik

İlgisizlik genellikle bayanların hayıflandığı bir konu olsa da seans odasındaki deneyimlerimize dayanarak bu konunun her iki cinsinde muzdarip oldukları bir konu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Evlilikte Bağımlılık

“Defalarca ayrılmayı denedik ama olmuyor, kopamıyoruz.”, “beni dövse de, sövse de aldatsa da ondan vazgeçemiyorum”, “Ne böyle senle, ne de sensiz”, “o olmadığı zaman kendimi eksik hissediyorum” gibi cümlelerin içeriklerinde hep bir bağımlılıktan söz etmek mümkündür.

Aldatma ve Aldatılma

Aldatma veya aldatılma, her ikisinde de çiftlerde olumlu veya olumsuz bir çok duygunun yaşanmasına sebep olur. Özellikle bu konu yaşadığımız coğrafyada cinayetlere bile neden olabilmektedir. Asıl önemli nokta aldatmanın kaynağının tespitidir, aldatmanın bir sürü çeşidi vardır, bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir

Aile İçi ve Eşler Arası İletişim Sorunları

İletişim ilişkinin temelidir. İki birey arasında olabileceği gibi kitle ya da aile içi iletişimden de söz edebiliriz. Eşler ya da aile fertleri arasındaki iletişim sorunları ilişkiyi kötü bir hale sürükleyeceğinden, aile içi ve eşler arası iletişimin sağlıklı olmasının ilişkinin niteliğini yansıtacağını göz önünde bulundurmamız gerekir.

Sevgiye Bağımlı Olmak

Sevgisiz bir yaşam mümkün mü? Sevgide siyahla beyaz gibi net bir ayırım yapılabilir mi? Sevgi bir gereksinim mi, yoksa bir bağımlılık mı? Hastalıklı sevgi olabilir mi? Sevgi alınır mı, verilir mi? Bu gibi sorular hepimizin aklından geçmekte, zaman zaman çelişkiler yaşamaktayız.

Depresyonda Aile Terapisi

Depresyon, 18 yaş üzeri genel nüfusun en az %5’inin hayatlarının herhangi bir döneminde etkilendiği yaygın bir hastalıktır. Depresyon çalışma kapasitesini ciddi anlamda bozan, aile ve sosyal hayatı alt üst eden ciddi oranda yıkıcı bir hastalık olup, kadınları erkeklere göre sıklıkla etkilemektedir.