Parafililer

Parafililer, cinsel uyarılmanın alışılmadık bir fantezi ya da davranışa bağlı olduğu bozukluklardır. Kişinin gerçekte ya da hayalinde yarattığı olağan dışı ya da toplum tarafından onaylanmayan bir uyarıcıya cinsel uyarılma ve orgazma ulaşmak için tekrarlayıcı tarzda bağımlılık göstermesi parafili olarak tanımlanır.

Parafilik aktiviteyi genellikle cinsel birleşme ya da mastürbasyon izler.

Aynı kişide birden fazla parafili birbirine eşlik edebilir. Cinsel işlev bozuklukları da parafililerle birlikte gözlenebilir.

  1. Egzibisyonizm (teşhircilik, göstermecilik); Hemen hemen tüm vakalar erkektir. Genellikle daha ileri bir cinsel aktiviteye yeltenmez.
  2. Fetişizm; Kadın iç çamaşırı, çorapları, ayakkabı, çizme gibi giyim eşyaları gibi cansız nesnelerle cinsel dürtü ve davranışların yineleyici tarzda ortaya çıkmasıdır. Kişi nesneye dokunarak, koklayarak mastürbasyon yapar. Cinsel ilişki sırasında partnerinin fetiş nesnesini giymesini ister. Fetiş nesneleri olmadığında ereksiyon olamayabilir.Burada fetiş nesneleri karşı cinste özel tasarlanmış cinsel istek uyarıcı giysi ya da vibratör benzeri genital uyarı sağlayan araçlarla sınırlı ise fetişizm tanısı konamaz.
  3. Transvestik fetişizm; Karşı cins gibi giyinerek cinsel dürtülerin açığa çıkmasıdır. Kişi kadın giysileri içinde kendini hem erkek öznesi, hem kadın nesnesi olarak hayal eder ve mastürbasyonla orgazm olur. Bazı transvestikler erkek kıyafetinin altına, iç çamaşırı ya da çorap gibi kadın eşyası giyerken, bazıları tümüyle kadın gibi giyinip, makyaj yaparlar.
  4. Frötterizm(sürtünmecilik); Kişinin rızası olmayan bir kişiye dokunarak veya sürtünerek yaşadığı yoğun uyarılma davranışının yineleyici bir tarzda ortaya çıkmasıdır.
  5. Pedofili(küçük yaştaki çocuklara yönelik cinsel ilgi); En az 6 aylık süre boyunca, ergenlik dönemine girmemiş çocuk ya da çocuklarla cinsel etkinlikte bulunma davranışıdır.
  6. Pedofili tanısı için kişinin 15 yaşından büyük olması ve partnerinden en az 5 yaş büyük olması gerekmektedir. Psikososyal stres dönemlerinde pedofilik davranış bozuklukları artmaktadır. Güçlü kompulsif bozukluk unsurları taşıyan kronik ve son derece zor vakalardır. Cinsel mazohizm (acı çekerek, aşağılanarak uyarılabilme); Kişinin hakaret edilme, dövülme, bağlanma ya da herhangi bir yolla ıstırap çekme ile doyuma ulaşmasının yineleyici tarzda ortaya çıkmasıyla görülen birdavranış bozukluğudur. Hipoksifili(oksijen deprivasyonu) gibi tehlikeli sorunlar doğuran uygulamalar olabilir.
  7. Cinsel sadizm (acı yaşatarak, aşağılayarak uyarılabilme); Cinsel yönden uyarıcı olan partnerin ya da kurbanın acı çekmesidir. Kronik seyirli olup, antisosyal kişilik bozukluğu ile ilişkili bulunmuştur.
  8. Voyerizm (gözetlemecilik): Habersiz bir kişiyi çıplakken, soyunurken ya da cinsel eylemde bulunurken gözetleyerek ortaya çıkan yineleyici tarzda görülen cinsel dürtü ve davranış bozukluğudur. Gözetleme eylemi cinsel uyarılmaya yönelik olup, genellikle o kişiyle bir cinsel eylem planlanmaz.
  9. Diğer parafililer;

Telefon skotolojisi; Açık seçik telefon görüşmeleri ile uyarılabilme

Nekrofili; Cesetlere yönelik cinsel dürtü

Parsiyalizm: Bedenin sadece bir bölümüne odaklanma

Zoofili; Hayvanlarla cinsel ilişki

Koprofili; Dışkıya yönelik cinsel dürtü

Ürofili; İdrara yönelik cinsel ilgi

Parafili tanısı için herhangi bir eyleme yansımada da cinsel performansın gerçekleşebilmesi için yaygın, zorlayıcı, obsesif fantazilerin olması yeterlidir.

Patolojik boyutta olmaksızın, cinsel yaşamı renklendiren fantaziler, davranıslar ve cinsel uyarılma için kullanılan objeler, parafili olarak değerlendirilmemelidir.