Çift Terapisi

Sorunlu ilişkileri olan çiftlerin sorunlarının değerlendirilerek, çözümü için verilecek psikolojik yardım çift terapisinin temelini oluşturur.

Bir ilişkide çatışma yaşanmaması mümkün değildir. Çatışma sonrası yaralar sarılmadan üzeri örtülerek görmezden gelinmeye çalışılıyorsa yani iyi bir onarım yapılmadıysa, su alan gemi misali mutsuzluk giderek büyüyecek, ayrılmaya kadar gidebilecektir.

Çift terapisi, çiftlerin ilişkileri için yapacaklarının maksimumunu ortaya koymalarını sağlar. Çift terapisi ile ilişkinizle ilgili ayrıntıları keşfeder, ilişkinizin püf noktalarını yakalarsınız. Çift terapisi ile bozuk olan ilişkinizi kurtarır, geliştirir ve mutluluğu yakalayabilirsiniz.

Çiftler arasındaki ilişkinin perde arkası, ilişkiyi etkileyen görünür ya da görünmeyen faktörler, ilişkinin güçlü ve zayıf yönleri, ilişkide zorlanılan alanlar çift terapisi ile ortaya çıkacak, kişisel olarak bunları rahatça göreceksiniz.

Çift terapisi sırasında duygularınızı nasıl yöneteceğinizi öğrenecek, gemileri yakmadan limana dönmeyi becerecek, sağlıklı iletişim becerilerini elde etmiş olacaksınız.

Evliliğinizi ya da birlikteliğinizi korumak, ilişkinizi kurtarmak niyetinde olup, aranızdaki sevgi kıvılcımları bir nebze kalmış, terapiye ve değişime açıksanız çift terapisinden kısa sürede büyük yararlar elde edersiniz.

Psikolojik destek almak için uzun süre beklemek ve sorunlarınızın size özgü olduğunu, başka çiftlere benzemediğini düşünmeniz büyük hatadır. Evrende tek istisna siz değilsiniz. Sizin için çözümsüz ve çok büyük görünen bir sorunun çok basit bir çözümü çift terapisinde ortaya çıkabilir.

Çift terapilerinde terapist olarak ilişkide yakınlık, saygı ve şefkati arttırma yollarını beraberce bulmanızı gösteririz. Çift terapisinde, yan yana duran iki insanın arasında büyük mesafeler olabileceğini göstermeye çalışırız. Birbirinizi yakından tanımanız, bağlarınızı güçlendirmeniz ve paylaşmayı öğrenmeniz terapinin ana hedeflerindendir. Çift terapisi ile ilişkiyi çıkmaza sokacak bir tartışma yapıcı ve tutkulu bir diyaloğa dönebilir.

Çift terapilerinde her bireyin güçlü ve zayıf yönleri olduğu gibi, her ilişkinin de güçlü ve zayıf yönleri olduğunu görür, ilişkinin iyi giden taraflarını güçlendirmeyi öğrenirsiniz.

Çift terapisi bazı ekollerde ilişki terapisi adını alır. Çift veya ilişki terapilerinde bireyler değil çiftin kendisine odaklanılır. İletişim şekliniz, ilişkideki rol ve modelleriniz çift terapisti tarafından ortaya konacak, çatışmalarınızı olumlu şekilde yönetebilmeniz için destekleneceksiniz.

Partnerinizi ne kadar iyi tanırsanız, birbirinize olan sevgi, saygı, hayranlık ve ilgiyi ne kadar hissettirebilirseniz, partner olmanın yanında iyi bir arkadaş olabilirsiniz, paylaşmayı bilirseniz ilişkiniz o kadar sağlıklı olacaktır. Birbirinize yönelttiğiniz eleştiri ve aşağılamalar ile savunmalarınız ve karşılıklı ördüğünüz duvarlar ise ilişkinizi yıkıma götürecektir.

İlişkilerinde sorun yaşayan çiftler, çift problemlerinin üçte ikilik kısmının kişilik farklılıkları ve kişisel yaşam felsefelerinden kaynaklandığını bilmeli, yaşadıkları sorun derinleşmeden çift terapisi ve ilişki terapisi almalıdır.

Kendi durumunuzu ve ihtiyacınızı net olarak ortaya koyabilir, tartışmanın şiddetine kendinizi kaptırmadan yumuşatma manevraları yapabilir, aranıza duvarlar örmeden fiziksel olarak sakin kalabilir, partnerinize kulağınızı tıkamadan onun bakış açısını görmeye çalışır ve ortak noktada buluşacak esnekliği gösterir hale geldiğinizde çift terapisi amacına ulaşmış demektir.

Antalya psikiyatri ve Antalya psikoterapi olarak evlilik öncesi danışmanlık, aile danışmanlığı, çift ve ilişki terapilerinde uzman bir psikiyatrist, psikolog ve danışman kadrosuyla hizmetinizdeyiz.

Ortak bir amaç doğrultusunda, birbirlerinin umut ve isteklerini destekleyen mutlu aile ve birliktelikler için Antalya psikiyatri ve Antalya psikoterapi merkezi olarak çift terapileri ile yanınızdayız.

Çift Terapisi Antalya, Antalya Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi, Psikiyatrist Emine Filiz Uluhan.