Evlilik Terapisi Nedir Nasıl Yapılır

Evlilik terapisi, çift terapisi ve ilişki terapisi benzer kavramlar olup bireylerin birbirleri ile kurdukları yakın ilişkileri desteklemeyi hedeflerler.

Eşinizle, partnerinizle yaşadığınız ilişki ve etkileşim sorunları, cinsel sorunlar, çocuklara ait sorunlar, çiftlerin birinde gelişen depresyon, anksiyete, kaygı bozukluğu gibi ruhsal rahatsızlık durumlarında bireysel terapi eşliğinde çift ve evlilik terapisi ya da sadece çift ve evlilik terapisi gerekebilir.

Aile üyelerinden birinin alkol ya da madde kullanımı, yeme bozuklukları, çocuk ve ergenlerin davranış bozuklukları ya da sorunları, duygusal istismar, ihmal ve şiddet uygulama, boşanma ya da ayrılma kararı alma, evlilik ya da ilişkiyi kurtarma, sağlıklı bir ayrılma süreci yaşama gibi farklı duygusal ve psikolojik problemlerde evlilik terapisi ihtiyacı doğabilir.

Evlilik terapisinde çiftlere kendini ve eşini anlamayı öğretmek amaçlanır.Dolayısıyla iletişim kurmayı öğrenmek esastır. Tartışabilmeyi, sağlıklı biçimde kavga edebilmeyi öğrenmek de evlilik terapisinin içindedir. Sağlıklı bir ilişki, mutlu bir evlilik hiç sorun yaşanmaması, hiç tartışma olmaması demek değildir. Çiftler iyi niyetli, değişime ve gelişime açık oldukça çözümlenmeyecek sorun yoktur. Bazı durumlarda ise sağlıklı biçimde ilişkiyi sonlandırmaya yardım etmek evlilik terapisinin görevleri arasındadır.

Günümüzde kadın erkek ilişkilerinde çiftlerin birbirlerinden beklentileri, mutluluk istek ve asgari standartları yükselmiş, profesyonel yardım gereksinimi artmıştır. Eskiden aile büyükleri, din adamları, arkadaşlar gibi yakın çevre ve otorite figürlerinden alınan destek, uzman psikiyatrist, psikoterapist, evlilik terapisti tarafından en sağlıklı biçimde verilir olmuştur.

Evlilik terapisi ya da çift terapisine, çiftler geçinemedikleri, tartışıp kavga ettikleri, ilişkilerinin eskisi gibi olmadığı şikayetiyle iletişimsel problemlerle ortak kararla doğrudan müracaat ettikleri gibi bazen de eşlerden ya da çocuklarda birinde gelişen önemli bir ruhsal belirti üzerine gelirler.

Dıştan bakıldığında bireysel gibi görünen psikolojik rahatsızlığın altında bir evlilik sorununun yatması kuvvetle muhtemeldir. Eşlerden biri bu durumu kabul etmekte zorlanabilir. Eşlerin birbirini bağımsız, kendine has bir insan olarak görebilmeyi öğrenmeleri, kendisinin ve karşısındakinin kişilik özelliklerini anlayabilmeleri, uzlaşamayacak yanlarını kabul edip hoş görebilmeleri evlilik terapisi boyunca sağlanmaya çalışılacaktır.

Evlilik öncesi göz yumulan, görmemezliğe gelerek, değişir umudu taşınan kusurların evlilikte değiştirilmeye çalışılması ya da problemlerin uzun süre halı altına süpürülmesi sonucu taşarak patlama yapması evlilik terapisti olarak en sık karşılaştığımız evlilik sorunlarındandır. Eşlerin sorumluluk paylaşımı, birbirleriyle, aile büyükleriyle ve arkadaşlarıyla ilişkilerinin düzenlenmesi, çocuklarla ilgili konularda fikir ve uygulama birliğinin sağlanması evlilik terapisi boyunca işlenecektir.

İletişim ve ilişkide yapılan en büyük hatalardan biri duygularımızın nedenini kendimizde aramak yerine dışarıda aramaktır. “Beni üzdü”, “Beni kırdı”, “Beni mutlu et” yaklaşımını “Beraber nasıl olabiliriz” anlayışına döndürdüğümüzde pek çok sorun kendiliğinden çözülecektir. Çatışmasız bir ilişki düşünülemez. Çatışmaları ilerleme ve gelişme fırsatı olarak değerlendirmeniz evlilik terapisinin temel hedeflerindendir.

Temel kişilik özellikleri, karakter ve mizaç değişmese de her yaşta her zaman değişim ve gelişim, yeni ifade tarzları mümkündür. Bu tüm psikoterapilerde ortak amaçlardandır. Çiftler kendi kişiliklerinin ilişkilerine yansımalarının farkındalığına vardıklarında evlilik terapisi görevini yapmış olacaktır.

Evlilik terapisinde psikoterapistiniz bir hakim ya da hakem pozisyonunda değildir. Sorunun çözümünde kim haklı, kim haksız gibi meselelere girilmez. Evlilik terapisti herkese eşit mesafede durur, ilişkideki rolleri, iletişim tarzınızı göstermeye çalışır. Evlilik terapisi sırasında ilişkinizdeki güçlü yanları ve zorlandığınız alanları rahatça görme fırsatı bulur, objektif olarak değerlendirebilirsiniz.

Çift terapisi ve evlilik terapilerinde, eşlerin sorunlarını konuşabilir hale gelmeleri çözüm ve tedavide ilk basamaktır. İletişim becerilerini arttırma yolları yanında geçmişten bugüne yaşanan sorunlar da adım adım terapide işlenecektir.

Antalya psikiyatri ve Antalya psikoterapi merkezi olarak evlilik terapilerinde çiftlerle birlikte ve ayrı ayrı görüşme yapıyoruz. Kişilik analizleri ve psikolojik testler ile kişilik özelliklerinizi saptayarak kişilik özelliklerinizin sorun ve çatışmanızdaki rolünü, kendinizi ifade ediş biçiminizi, problem çözme stratejilerini değerlendiriyor, psikoterapide işlenmesi gereken temel noktaları seçiyoruz.

Problemle ilgili bireysel olarak yaptığınız tanımlar, soruna bakış açınızı ve aranızdaki etkileşimi saptamamızda bizim için çok önemli ve yol göstericidir. Sorunla ilgili çözüm önerileriniz, konuyla ilgili düşünceleriniz, terapiden beklentileriniz evlilik ya da ilişkinizin düzelmesinde terapiye yön verecektir.

Sen ben çatışmaları, güç çekişmeleri, ailesinden tam kopamamış bireylerin ebeveynleriyle olan takıntılarını evliliklerine yansıtmasından kaynaklanan aile içi problemler, gelin ve damadın karşı tarafın anne babasıyla yaşadığı sorunlar, sınırları ayrışmayan geniş ailelerin yeni çift üzerinde yarattığı problemler, çocuk sorunları evlilik terapisinin ilgi alanları içine girer.

Kadınlarda cinsel isteksizlik ve orgazm olamama, erkeklerde erken boşalma ve sertleşme sorunları gibi cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde evlilik çatışmaları ve ilişkisel sorunların mutlaka ele alınması gerekir. Bu bakımdan cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde çift ve evlilik terapisinin büyük önemi vardır.

Evlilik terapisi almak için mutlaka sorun yaşanması gerekmemektedir. Gelişmiş ülkelerde evlilik ve ilişkide daha mutlu olmak, çıkabilecek sorunlara hazırlıklı olmak, ilişkiyi geliştirip canlı tutmak için evlilik danışmanlığı ve evlilik terapilerinde ilişki geliştirme programları uygulanmaktadır.

Evlilik terapisi sürecinde terapistiniz size uygulamalı ev ödevleri verebilir. Bu sayede çözümün dışarıdaki değişimlerden ziyade kendinizde bittiğini daha kolay görmüş olursunuz.

Sık sık çözüme kavuşmayan tartışmalar yaşıyor, birbirinize karşı olumlu duygularınızın azaldığını hissediyor, seks hayatınız çekilmez bir hal almış, arkadaş olarak dahi konuşamıyor, eşinizi önemsemiyor, şiddet devreye giriyor ya da evlilikten ümidiniz kalmamış, bundan dolayı içinize çekilmişseniz bir an önce evlilik terapistine baş vurmalısınız.

Evliliğin erken dönemlerinde evlilikte uyumsuzluk, çatışma ve ayrılık riski yüksektir. Bu dönemi atlatan çiftlerde çocuk sahibi olduktan sonra, çocukların ergenliğe geçiş dönemlerinde ve üniversiteye başlama ya da evlenme nedeniyle evden ayrılmalarından sonra da evlilik çatışmalarının pik yaptığı görülmektedir. Evlilik terapisi bu kavşaktaki virajları hasarsız atlamanıza yardımcı olacaktır.

Çocukta gelişen her türlü psikolojik ve psikiyatrik sorunun tedavisinde evlilik terapisi olmazsa olmaz derecede önemlidir. Ailede yaşanan çatışma ve uyumsuzluklar çocuk psikolojisini doğrudan etkilemektedir. Çocukta gelişen psikolojik sorun tamamen bireysel bile olsa, tedavide ebeveynlerin işbirliği ve birlikte hareketi çok önemlidir ki evlilik terapisi bu noktada tedaviye yine destek olacaktır.

Kendinizi ve eşinizi anlayabileceğiniz, sağlıklı tartışabildiğiniz, problem çözebildiğiniz, farklılıkları kabul edebildiğiniz ölçüde iyi bir eş olursunuz. Evlilik terapisi ile aranızdaki sorunları konuşur hale gelir, çözüm yolları üretebilirsiniz.

Antalya psikiyatri ve Antalya psikoterapi merkezi olarak evlilik terapileri ve çift terapilerinde genelde 90 dakikalık birleştirilmiş seansları tercih ediyoruz. Ortalama sekiz seanslık evlilik terapisi ile birçok evlilik çatışmasını yenmek ve çözüme kavuşturmak mümkündür.

Evlilikte yaşadığınız bir kriz ve evlilikle ilgili umutsuzluk ve hayal kırıklıklarınızda ya da daha mutlu ve huzurlu ilişkiler için evlilik danışmanlığı, aile danışmanlığı, evlilik terapisi, çift terapisi, ilişki terapisi ile Antalya psikiyatri ve psikoterapi merkezimiz her zaman yanınızdadır. Yaklaşımımız doğru veya yanlıştan ziyade işlevsel olanı ve işlevsel olmayanı ayırmak, kural koyucu değil yardım edici olmaktır. Davranışlarınızın altında yatan psikolojik dinamikleri anladığınızda birçok sorun düzelmiş olacaktır.

Evlilik Terapisi Antalya.

İlişki ve Çift Terapisi Antalya.

Antalya Psikiyatri ve Psikoterapi, Psikoterapist Emine Filiz Uluhan, Lara/Muratpaşa/Antalya,2015.