Evlilik Öncesi Danışmanlık

Evlilik öncesi danışmanlık, bizim üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konudur. Bireylerin meslek seçimleri için bile bir sürü testler, görüşmeler ve eğitimler yapılırken insan hayatının en az mesleki seçim kadar önemli bir kararı olan evlilik kararı genelde az bir değerlendirilmeye tabi tutularak alınıyor ve evlilik öncesi danışmanlık göz ardı ediliyor.

Sanki herkes evliliği biliyor ve bilmek zorundaymış gibi davranılıyor. Bireylerin ayrı ayrı kişilik ve aile yapıları incelenerek ileride karşılaşabilecekleri güçlüklerin neler olduğu masaya yatırılıp irdelenirse ileride dönüşü olmayan hataların fark edilmesi ve dolayısıyla telafisi de mümkün olabilmektedir. Yurt dışında yapılan araştırmalarda evlilik öncesi danışmanlık hizmeti alan bireylerin sorun çözme becerilerinin ve empati yeteneklerinin geliştiği dolayısıyla daha sağlam ve sağlıklı bir evlilik hayatı sürdürdükleri tespit edilmiştir. Biz mutlaka ama mutlaka evlilik kararı alacak çiftlerin evlilik danışmanlığı hizmeti almalarını öneriyoruz.

Antalya psikiyatri ve psikoterapi merkezimiz aile danışmanı, psikolog ve psikiyatrist kadrosuyla evliliğe hazırlık, evlilik çatışmaları, evlilikte geçimsizlik, boşanma kararı gibi konularda aile ve evlilik danışmanlığı, evlilik öncesi danışmanlık, evlilik terapisi, aile terapisi ve çift terapileri ile hizmetinizdedir.