Çocukta Mastürbasyon

Mastürbasyon, genital bölgenin çoğunlukla el ile uyarılması davranışıdır. Mastürbasyon hangi yaşta olursa olsun anormal bir davranış olarak kabul edilmemektedir.

Kendi bedenini tanıma, bedeninin haz yollarını öğrenme açısından yararlı kabul edilmektedir. Hiç mastürbasyon yapmamış kadınların orgazm olmakta zorluk çektikleri bilinen bir gerçektir.

Çocukta mastürbasyon sıklıkla görülebilen bir durumdur. Çoğu kez özel bir tedavi ve çalışmayı gerektirmez. Görmezden gelmek ve çocuğun dikkatini başka yöne çekmek sorunu çözümleyebilir. Öğretmen ya da anne baba paniğe kapılmamalı, çocuk korkutulmamalıdır. Yara oluşmadığı sürece, bütün gün yapılmadığı takdirde, yumuşak tavırlarla uyarmak, ilgi ve dikkatini başka yerlere yönlendirmek gerekmektedir.

Fiziksel yaralanmalara yol açacak kadar aşırı mastürbasyon ise özellikle altta yatabilecek psikolojik nedenler açısından önemlidir ve dikkatle değerlendirilmelidir.

En önemli mastürbasyon nedenleri:

  1. Anne memesinden kesilme
  2. Yetiştirme yurtları gibi duygusal ve duyusal yoksunluklara sebep olan ortamlarda yaşamak
  3. Yeni doğan kardeşe tepki
  4. Anne baba ayrılığı
  5. Emzik ve biberonu bırakma
  6. Bakıcıya bırakılma, bakıcıyla yaşama
  7. Okul öncesi, erken çocukluk döneminde cinsel taciz ve cinsel istismara uğrama

Psikolojik sorunların nedenleri ve tedavisine girmeden önce kıl kurdu ve diğer parazit enfestasyonları, idrar yolu enfeksiyonları, genital bölgede kaşıntı yapan alerji ve irritasyonlar araştırılmalıdır.