Çocukta Cinsel Eğitim

Çocuğa verilecek iyi bir cinsel eğitim vücut bölümlerinin ve cinsel organlarının yapılarını, nasıl çalıştıklarını, ne işe yaradıklarını, cinselliğin ne anlama geldiğini, neyin normal olup neyin olmadığını, erkeklerin ve kızların farklılıklarını, bebeklerin nasıl yapıldığı gibi soruları çocuğun yaşına ve algılama düzeyine uygun bir şekilde vermeye yönelik bilgilendirmedir.

Cinsel bilgilerle donanmış bir çocuk ondan faydalanmaya çalışan büyük bir çocuğa veya yetişkine daha kolay hayır diyebilir.

Çocuklarınıza cinsellikle ve kızlarla erkeklerin farkları, cinsel organlarla ilgili konularda meraklı olmanın sakıncası olmadığını belirtin. Sorularına anlayacakları dille cevap verin. Ancak cinsel organların mahrem bölgeler olduğunu, başkalarına göstermenin veya başkalarının ellemesine izin vermenin uygun olmadığını, kendi aralarında doktorculuk gibi oyunlarla mahrem bölgelerinin gösterilmemesi gerektiğini açıklayın.

Çocukların penis, vajina, göğüsler, cinsellik, öpüşme, bebek nasıl olur gibi sorularını dürüstçe ve utanmadan cevaplandırın. Çocukların sorduğundan ve olması gerekenden fazla bilgi vermeyin. Çocuklara yönelik cinsellik eğitimi veren kitaplardan yararlanabilirsiniz.

Ebeveyn olarak görevimiz, cinselliğin yemek, içmek, nefes almak gibi hayatın bir parçası olduğunu ve bunun korkulacak veya utanılacak bir şey olmadığını çocuklarımıza anlatmaktır. Doğru bilgilendirilmiş çocuklar başkaları ne düşünürse düşünsün, kendileri için doğru kararları alabilirler. Yeterli cinsel bilgiyle donanmış, özgüvenli ve öz değerlere sahip çocuklar, onları istismara yönelik “beni seviyorsan benimle sevişirsin” “benimle seks yapmazsan başkasını bulurum” gibi isteklere çok daha rahat karşı durabilirler. Cinsel eğitimin ana hedeflerinden biri cinsel etkileşimi yetişkin olana kadar ertelemeleri gerektiğinin bilincine varmalarıdır.

Cinsellik konusunda çocuklarınıza mesaj verirken ne söylediğinizden ziyade nasıl söylediğiniz daha etkilidir. Sizin seksten utanma veya kötü bir şey olduğuna dair yaklaşımlarınız çocuğunda aynı tutumu benimsemesine ya da duygularını, sorularını ve yaptıklarını sizden saklamasına yol açabilir.

Çoğu aile çocuğun cinsellikle ilgili sorularından büyük gerginlik duyar ve buna farklı anlamlar yükleyebilir. Unutmayınız ki çocuğun cinsel içerikli sorularının temelinde cinsel duygular değil, bebeklerin dünyaya nasıl geldiklerine dair merak yatmaktadır. Çocuğun cinsellik anlayışına, erişkin cinsellik anlayışı gözüyle bakılmamalıdır.

Çocuğun sorularına verilecek cevaplar onun merakını giderici ve doyurucu olmalıdır. Tüm detayları anlatmak gerekmez ve çocuğun kafasını daha da karıştırır. Uydurma, yanlış, hayali ve abartılı bilgilerden kesinlikle kaçınmalıdır.

Cinsel eğitimde çocuğun algılaması gereken cinselliğin doğallığı ile birlikte özel ve gizli olduğudur.

Anne babanın cinsel yaşamlarından çocuğa bahsetmeleri, modernlik adına evde çıplak dolaşıp belli olgunluğa gelen çocukla hep birlikte banyo yapılması, çocuğun anne babayla aynı yatakta yatması hatalı tutumlardır.

14.03.2012 / Antalya

Psikiyatri Antalya, Uz.Dr.Filiz Uluhan