Çocukta Bilgisayar Bağımlılığı

Bilgisayar, internet, cep telefonu, televizyon gibi teknolojik araçlar bilinçli bir şekilde kullanıldıklarında bizlere hayatı kolaylaştıran araçlarken, aksi bir durumda bağımlılıktan söz etmek kaçınılmaz olacaktır.

Özellikle ergenlerin ve küçük çocukların bu tür bir bağımlılığa daha yatkın olduğu görülmektedir. Aralarında Japonya’nın başını çektiği bir çok ülke henüz literatürde tanımlanmayan bilgisayar bağımlılığının bir davranış bozukluğu olarak kabul edilmesi ve ortak tedavi programları uygulanması için girişimlerde bulunmaktadırlar. Ülkemiz içinde bu durum gelecek yıllar içinde üzerinde durulması gereken ve önlem alınması gereken ciddi bir psikolojik sorundur.

Eğer çocuğunuz; bilgisayar(internet) başında zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor ve bütün gün başından kalkamıyorsa, yemek yemeyi, uyumayı, ders çalışmayı unutuyor yada sıksık erteliyorsa, ders başarısında düşmeler görülüyorsa, arkadaşlarıyla ve ailesiyle geçirdiği vakit eskisine oranla azaldıysa, harçlığının çoğunu internet kafelerde harcıyorsa, değişik tikler geliştirdiyse böyle bir sorundan şüphe etmemiz ve bunun için önlemler almamız gerekebilir.

Günümüz dünyasında bilgisayarsız bir gün artık mümkün değildir. Ebeveyn olarak görevimiz bu aracı saygılı biçimde ve kendilerine zarar vermeyecek şekilde kullanmalarını öğretmektir.

Çocuğunuza şu konularda dikkat etmesini ve davranmasını öğretmeliyiz.

  1. Ailenin izni ve bilgisi olmadan internette görüştüğü kişilere adres, telefon ve adres bilgisi, okul bilgisi gibi kişisel bilgilerini vermemesi gerektiğini
  2. Kendisini rahatsız hissettirecek bir bilgi veya öneriyle karşılaştığında hemen ebeveynlerine haber vermesi gerektiğini
  3. Ebeveynlerin bilgisi dışında, internette tanıştığı biriyle dışarıda buluşmaması gerektiğini
  4. Ebeveynlerin bilgisi dışında resim gibi özel evraklarını kimseye göndermemesi gerektiğini
  5. Cinsel içerikli mesajlara cevap vermemesi gerektiğini
  6. İnternete belli zamanlarda bağlanması gerektiğini ve ebeveynleriyle mutabık kaldıkları siteler dışında başka yerlere girmemesi gerektiğini öğretmeliyiz.

Bu kurallar dahilinde evinize bilgisayar almaktan korkmayın. İnternetten yaşlarına uygun materyal ve oyun yüklemelerine yardımcı olarak, onlarla bilgisayar başında vakit geçirin. Çocuklarınızın bilgisayarı kullanma zamanlarını ve sürelerini belirleyin ama bunu onların önerileriyle ortaklaşa yapın. Kural dışına çıktıklarında veya bilgisayarı kötüye kullandıklarında şifreleyerek kullanımına bir süre izin vermeyin. Bilgisayarın bulunduğu yer herkesin kullanımına açık olsun. Gereğinde belli sitelere girmesini uygun programlar ile engelleyebilirsiniz.