Aile Evlilik ve Çift Sorunları Sayfa 2

Aile, Eş ve Evlilik Terapisi Ne Zaman Gerekir

Antik Yunan ve Mısır uygarlıkları dönemine kadar eski zamanlara dayanan aile ile ilgili çalışmalar Amerika ve Avrupa’ da 1900’ lü yılların başlarında hız kazanmış, günümüzdeki modern aile, eş ve evlilik terapilerinin temelleri atılmıştır.

Evlilik Terapisi Nedir Nasıl Yapılır

Evlilik terapisi, çift terapisi ve ilişki terapisi benzer kavramlar olup bireylerin birbirleri ile kurdukları yakın ilişkileri desteklemeyi hedeflerler.

Çift Terapisi

Sorunlu ilişkileri olan çiftlerin sorunlarının değerlendirilerek, çözümü için verilecek psikolojik yardım çift terapisinin temelini oluşturur.

Aile Terapisi

1950’ lerin sonlarında mutsuz ailelere yardım amacıyla geliştirilen aile terapisi, günümüzde spesifik psikiyatrik hastalıklarda bile kullanılan yaygın bir tedavi aracı haline gelmiştir.

Evlilikte Geçimsizlik

Boşanmaların baş nedeni geçimsizliktir. Geçimsizliğin ana sebebi de eşler arasındaki iletişim bozukluğudur. İletişim bozukluğunun temel nedeni de kadın ve erkeğin “ben” yaşantısından “biz” yaşantısına geçememeleridir.

Üvey Ebeveynlik

Boşanmış bir anne babanın yeniden evlenmeleri, çocuk için öncelikle onların yeniden biraraya gelebilecekleri ümit ve beklentilerinin sonudur.