Aile Evlilik ve Çift Sorunları Sayfa 2

Aile Terapisi Uygulamaları

Klinik problemleri ailenin etkileşim biçimi üzerinden ele alan aile terapisi, hem bir kuram hem de bir tedavi yöntemi olarak psikiyatri/psikoterapi dünyasında yerini almıştır.

Aile ve Çift Terapisi

Bu yazımızda aile ve çift terapisi nasıl yapılır, aile ve çift terapisi ekolleri nelerdir, aile-çift ve bireysel terapi kriterleri ve endikasyonları nelerdir? sorularını yanıtlayacağız.

Psikodinamik Aile Terapisi

Psikodinamik aile terapisi, aile içi etkileşiminin bilinçdışı bir dengede yürümesini odak noktası olarak kabul eder. Aile içindeki üyelerin rolleri farklı ego savunma mekanizmaları gibi işlemektedir. Aile bireyleri, aralarındaki uyumsuz ilişkiye rağmen çoğu kez durumdan rahatsız olmazlar.

Aile, Eş ve Evlilik Terapisi Ne Zaman Gerekir

Antik Yunan ve Mısır uygarlıkları dönemine kadar eski zamanlara dayanan aile ile ilgili çalışmalar Amerika ve Avrupa’ da 1900’ lü yılların başlarında hız kazanmış, günümüzdeki modern aile, eş ve evlilik terapilerinin temelleri atılmıştır.

Evlilik Terapisi Nedir Nasıl Yapılır

Evlilik terapisi, çift terapisi ve ilişki terapisi benzer kavramlar olup bireylerin birbirleri ile kurdukları yakın ilişkileri desteklemeyi hedeflerler.

Çift Terapisi

Sorunlu ilişkileri olan çiftlerin sorunlarının değerlendirilerek, çözümü için verilecek psikolojik yardım çift terapisinin temelini oluşturur.