Erken Boşalma - Geç Boşalma

Erken Boşalma; Çok az bir cinsel uyarı ile kişinin iradesi dışında birleşme öncesi veya birleşmenin ilk 3 dk. sı içinde gerçekleşen boşalmalar erken boşalma olarak değerlendirilmektedir. Ancak genelde ilk 1.dk içinde boşalmalar hekime başvurmaktadır.

Her 3 ila 5 erkekten birinde bu soruna rastlanmaktadır. Çoğu erkek erken boşalmayı, cinsel ilişkiyi engeller hale gelmedikçe bir sorun olarak algılamamaktadır.

Erken boşalmanın en kesin ve etkili tedavisi cinsel terapi ile kişiye boşalma kontrolünün öğretilmesidir. Erkek boşalmak üzere olduğunu farketmeyi öğrendiğinde boşalmayı da erteleyebilecektir.

Geç Boşalma; Bu sorun erken boşalmaya göre çok daha nadir görülmektedir. Cinsel tabular, mitler, suçluluk ve günahkarlık duyguları, aşırı dindar ve kapalı ortamda yetişme, partnerle ilişki sorunları, partnere karşı cinsel istek kaybı bu sorunu ağırlaştırabilmektedir.

Bunun yanında bazı ilaçlar(antidepresan, antipsikotik ve antikolinerjikler) ve psikoaktif madde kullanımı en sık geç boşalma sebeplerindendir.