Yetişkin Psikolojik Sorunları Sayfa 3

Sosyal Fobide Psikoterapi

Antalya Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi olarak bu yazımızda sosyal fobi tedavisinde psikoterapiyi anlatacağız.

Gebelik ve Doğum Sonrası Depresyonda Tedavi

Depresyonla yaşamın her döneminde karşılaşmak mümkündür. Şiddetine göre oldukça yıkıcı sonuçlar doğurabilen, hatta ölüme bile götürebilen psikiyatrik bozukluklardan olan depresyon, gebelik ve doğum sonrası dönemde anne ve gelişmekte olan bebeğe olan etkileri nedeniyle tanı ve tedavide özel öneme sahiptir.

Dirençli Depresyonda Somatik Tedaviler

Depresyon tedavisinde psikofarmakolojik ve psikoterapötik yöntemlerle başarı sağlanamadığında Elektro Konvulzif Terapi (EKT), Transkraniyal Manyetik Stimulasyon (TMS), Manyetik Nöbet Terapisi (MNT), Derin Beyin Uyarımı (DBU), Vagus Sinir Uyarımı (VSU) ve kronoterapötik yaklaşımlar (uyku yoksunluğu, ışık tedavileri) gibi somatik tedaviler kullanılmaktadır.

Biriktiricilik Bozukluğu, Dispozofobi

Kompulsif biriktirme hastalığı, biriktiricilik bozukluğu, dispozofobi ya da bir diğer adıyla istifleme bozukluğu, gelecekte bir gün işe yarar düşüncesiyle, sahip olunan şeylerin değerine bakılmaksızın, sağlıksız hatta kullanılmayan tüm eşyaların, ihtiyaç gerekçesiyle elden çıkarılmaması durumudur.

Anoreksiya Nervoza İle İlgili Bilmek İstedikleriniz

Anoreksiya nervoza, genelde iştahsızlık ve fazla kilo kaybı ile seyreden, en çok gençlerde ortaya çıkan, 35 yaştan sonra sıklığı çok azalan psikiyatrik bir bozukluktur.

Beden Dismorfik Bozukluğu

Beden dismorfik bozukluğu; kişinin fiziksel bir kusuru olsun ya da olmasın, bu kusura dair aşırı kaygı duyması ve bu kaygıyı giderebilmek için fiziksel görünümüyle aşırı uğraşmasıdır.