Kültürel Farklılıklar

Farklı kültürleri bünyesinde barındıran bir toplumda yaşadığımız göz önünde bulundurarak ve her kültürün kendine has adetleri, gelenek ve görenekleri olduğunu da bildiğimizden iki ayrı kültürden bireyin bir araya sorunsuz bir şekilde gelmesini beklemek çok iyimser bir beklenti olacaktır.

O yüzdendir ki farklı kültürlerin bir birlerinden kız alıp vermeleri hoş karşılanmaz hatta bu durum bazı kültürlerde yasaklanmıştır. Bu tavrın gerçeklik payı olduğu gibi, her yasak gibi de mantıklı ve mantıksız bir çok yanı içinde barındırır. Ayrı kültürden iki ayrı insanın birbirini sevmesi yasaklanamaz ama iş evliliğe gelince bu yasak veya sıkıntılı bir durum olur. Çiftler gerekirse ailelerini karşılarına alarak amaçlarına ulaşmak istemektedirler.

Ancak aşk denen heyecansal durumun etkisiyle ileride yaşanabilecek problemler göz ardı edilerek kurulan yuvalar maalesef bir süre sonra çatırdamaya başlar. Öyle ki dini inançlar, yemek, temizlik…gibi temel şeylerde bile sorunlar görülmektedir. O yüzden bu karardan önce, mümkünse bir uzman eşliğinde, her ihtimalin değerlendirilmesi ilişkinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi adına doğru bir tercih olacaktır.