Çocuk ve Ergen Sorunları

Çocuk Psikolojisinde Beslenme

Antalya Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi olarak bu yazımızda evde ve okulda mutlu çocuk yetiştirmenin temellerinden olan bir soruna değineceğiz. Çocukta beslenme, çocuğum iştahsız, çocuğum az yiyor sorularına yanıtlar vereceğiz. Çocuk psikolojisi ile ilgili ebeveynlerin bilmesi gerekenler, çocuğun ruhsal dünyası gibi çocuk psikolojisine dair püf noktalarından bahsedeceğiz.

Çocuk Gelişiminde Kitap Okumanın Önemi

Çocuk yetiştirirken onlara ebeveynleri tarafından okunacak masal ve öykülerin pek çok olumlu etkisinin olduğu psikolog ve psikiyatristlerce tartışmasız kabul edilmektedir. Okul öncesi dönemde kitap okunan çocukların okuma, dinleme yetisi ve dil gelişmesi daha hızlı olmakta, bu çocuklar yaşıtlarına göre okuma yazmada daha başarılı bir seyir göstermektedirler.

Çocuklarda Tırnak Yeme Sorunu

Onikofaji olarak isimlendirilen tırnak yeme, basit hatalar yüzünden birçok aile için ciddi sorun haline gelmekte, yapılan yanlışlıklar basit bir problemi kronikleştirip, tedavisini uzatabilmektedir. Tırnak yemenin nedenlerini bilirseniz, çocukları tırnak yemekten vazgeçirmek için yapılması gerekenleri kolaylıkla uygulayabilirsiniz

Çocuklarda Uyku ve Uyku Bozuklukları

Periyodik ve fizyolojik bir durum olan uyku, farkındalık ve çevreye yanıtın azaldığı, insan ömrünün yaklaşık üçte birini alan bir döngüdür.

Çocuklarda Enkoprezis ve Enürezis

Enkoprezis (dışkının uygunsuz yerlere tekrarlayıcı biçimde yapılması) ve enürezis (yatak ya da kıyafetlere tekrarlayıcı biçimde idrar yapılması), psikiyatri kılavuzlarında eliminasyon (dışa atım) bozuklukları olarak sınıflandırılan konulardandır.

Özgüvenli, Mutlu ve Başarılı Çocuk Yetiştirmek

Her anne babanın temel hedefidir sağlıklı, mutlu, başarılı, kendine güvenen, sorumluluk sahibi bir çocuk yetiştirmek. Antalya psikiyatri ve psikoterapi merkezi olarak çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gereken kuralları özetledik.