Çocuk ve Ergen Sorunları Sayfa 2

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi çocuğun gelişim basamakları arasında önemli bir yere sahiptir. Çocuğun kişilik gelişimini etkilemektedir. Uyanıkken ya da uyku halinde idrar ve dışkı kontrolünü sağlayabilmesi, yardım ve hatırlatma olmadan tuvaletinin geldiğini fark edebilmesi ve bu ihtiyacını giderebilmesini içeren davranışların bütünü tuvalet eğitimini oluşturur.

Çocuklarda Motivasyon

Bu yazımızda çocuğun motivasyonu nasıl arttırılır, çocuklarda ders çalışma motivasyonu nasıl arttırılır, bir öğrenci nasıl motive edilir, öğrencilerin içsel motivasyonu nasıl beslenir gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Sosyal Fobi Nedir

Günümüzde sık rastlanılan psikolojik rahatsızlıklardan biri de sosyal fobidir. Sosyal fobi yetişkinlerde ve ergenlerde karşımıza çıkabilmektedir. Bu yazımızda sosyal fobi nedir? sorusuna yanıt vereceğiz.

Hiperaktif Çocuklar

Her hareketli çocuk hiperaktif değildir. Antalya Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi olarak, son sözü en başta söyledik. Çocuk psikiyatrisi ve çocuk psikolojisinde en çok merak edilen konuyu şimdi genişçe ele alalım.

Çocuk Psikolojisinde Beslenme

Antalya Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi olarak bu yazımızda evde ve okulda mutlu çocuk yetiştirmenin temellerinden olan bir soruna değineceğiz. Çocukta beslenme, çocuğum iştahsız, çocuğum az yiyor sorularına yanıtlar vereceğiz. Çocuk psikolojisi ile ilgili ebeveynlerin bilmesi gerekenler, çocuğun ruhsal dünyası gibi çocuk psikolojisine dair püf noktalarından bahsedeceğiz.

Çocuk Gelişiminde Kitap Okumanın Önemi

Çocuk yetiştirirken onlara ebeveynleri tarafından okunacak masal ve öykülerin pek çok olumlu etkisinin olduğu psikolog ve psikiyatristlerce tartışmasız kabul edilmektedir. Okul öncesi dönemde kitap okunan çocukların okuma, dinleme yetisi ve dil gelişmesi daha hızlı olmakta, bu çocuklar yaşıtlarına göre okuma yazmada daha başarılı bir seyir göstermektedirler.