Çocuk ve Ergen Sorunları

Çocuklarda Uyku ve Uyku Bozuklukları

Periyodik ve fizyolojik bir durum olan uyku, farkındalık ve çevreye yanıtın azaldığı, insan ömrünün yaklaşık üçte birini alan bir döngüdür.

Çocuklarda Enkoprezis ve Enürezis

Enkoprezis (dışkının uygunsuz yerlere tekrarlayıcı biçimde yapılması) ve enürezis (yatak ya da kıyafetlere tekrarlayıcı biçimde idrar yapılması), psikiyatri kılavuzlarında eliminasyon (dışa atım) bozuklukları olarak sınıflandırılan konulardandır.

Özgüvenli, Mutlu ve Başarılı Çocuk Yetiştirmek

Her anne babanın temel hedefidir sağlıklı, mutlu, başarılı, kendine güvenen, sorumluluk sahibi bir çocuk yetiştirmek. Antalya psikiyatri ve psikoterapi merkezi olarak çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gereken kuralları özetledik.

Çocuklarda Zeka Ölçümü ve Zeka Testleri

Zeka ölçümü ve değerlendirmesinden bahsedebilmek için öncelikle zekanın ne olduğunu bilmemiz daha iyi olur. Zeka; algı, bellek, problem çözme, kavram oluşumu gibi üst düzey bilişsel süreçlerle ilişkilidir.

Ergenlik Sorunları

Ergenlik döneminin kendine özgü birçok problemi ve zorlukları vardır. Ebeveyn olarak ergenlik sorunları hakkında bilgi sahibi olursanız bu dönemi çocuğunuzla birlikte daha kolay atlatırsınız.

Çocuk İstismarı ve Psikolojik Etkileri

Çocuğun sağlığını, fiziksel ve psikososyal gelişimini olumsuz etkileyen her türlü davranış çocuk istismarı olarak tanımlanır. Çocuk istismarında kullanılan yöntemler güç kullanmak, korkutmak-tehdit etmek ya da kandırmaktır.